با ما تماس بگیرید: 14-88325312-021

سپتیک تانک

منتشرشده توسط pahk در تاریخ

سپتیک تانک چیست؟

مخازن پلی اتیلن

سپتیک تانک که به آن گندانبار نیز گفته می شود،یک حوضچه فاضلاب زیرزمینی است که از بتن، فایبرگلاس یا پلی اتیلن ساخته می شود و دارای ظرفیت های 2 تا 450 مترمکعب است.

تعیین ابعاد سپتیک تانک به دانش فنی مهندس مشاور،محدودیت های مکانی و تجربه سازنده بستگی دارد. از این مخزن برای تصفیه فاضلاب اولیه و روان سازی پساب و فاضلاب خانگی استفاده می گردد.

این سیستم از طریق فرآیندهای ته نشینی و بی هوازی، مواد جامد و آلی موجود در فاضلاب را کاهش می دهد و آن را به مایعی روان با بار آلایندگی کمی تبدیل می کند. به طور کلی بازدهی تصفیه فاضلاب توسط مخزن سپتیک متوسط است.

تعریف سپتیک تانک

سپتیک تانک فاضلاب مخزنی است که پساب خروجی از منبع فاضلاب را درون خود نگهداری می کند و ناخالصی ها و آلودگی های موجود در آن را از طریق فعال کردن باکتری های بی هوازی تصفیه می نماید و همه آنها را تا حداکثر 60 درصد از بین می برد.

در واقع از این دستگاه برای حل مشکل چاه فاضلاب، حل مشکل گرفتگی چاه سپتیک و جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی استفاده می شود.

سپتیک تانک تولید آب حیات کالا حداقل دو قسمت دارد، مخزن اولیه دارای 66 درصد گنجایش و مخزن ثانویه دارای 34 درصد گنجایش می باشد.

این دستگاه ذرات جامد موجود در فاضلاب ورودی را می گیرد و به مایع تبدیل کرده که با این کار پساب وارد شده به چاه جذبی، باعث گرفتگی سوراخ های چاه نشده و کارفرما مجبور به تخلیه مکرر چاه جذبی نیست.

مخزن سپتیک فاضلاب برای مناطقی که جنس زمین غیر قابل نفوذ می باشد و نمی توان از چاه‌ های جذبی استفاده کرد و منازل و موسساتی که در نواحی روستایی و دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار دارند، یک روش قابل قبول تصفیه فاضلاب می باشد.

نقشه اجرایی مخزن سپتیک فاضلاب توسط کارشناسان مشخص می شود و قیمت آن متغیر و به متریال مورد استفاده قرار گرفته در ساخت بدنه وابسته است.

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک ‌ها از لحاظ فرآیند تصفیه به دو دسته هوازی و بی هوازی تقسیم می شوند. از نظر جنس هم به 3 مدل پلی اتیلنی، بتنی و فایبرگلاس و از لحاظ نوع کاربری نیز به 4 نوع خانگی، صنعتی، اداری و بیمارستانی تقسیم می گردند. سپتیک تانک می تواند با هر نوع مصالحی ساخته شود

مانند سنگ، آجر، خاک، کامپوزیت، اف آر پی، جی آر پی، اس ام سی و … . یکی از مهمترین متریالی که در ساخت سپتیک تانک فاضلاب از آن استفاده می شود ، پلی اتیلن است که در ادامه به طور مفصل در مورد سپتیک تانک پلی اتیلنی صحبت می کنیم

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن، مخزنی دوجداره و دو قسمته است که فاضلاب سرویس های بهداشتی و حمام را قبل از ورود به چاه جذبی تصفیه می کند. جنس سپتیک تانک پلی اتیلن از پلاستیک دو جداره می باشد. سپتیک پلی اتیلنی دارای دو مخزن یا محفظه بهم پیوسته است که پیش تصفیه فاضلاب انسانی را انجام می دهد. این مخازن دارای حجم های 2 تا 144 مترمکعب است و در ابعاد مختلفی با ظاهری استوانه ای شکل ساخته می شوند. در اغلب موارد مخزن سپتیک پلی اتیلن به صورت افقی مورد استفاده قرار می گیرد و در بعضی موارد خاص که کمبود فضا و جا وجود دارد، به صورت عمودی استفاده می شود.

این نوع از سپتیک به واسطه طراحی خاص و عملکرد منحصر به فرد خود، کامل ترین نوع حوضچه تصفیه فاضلاب است و این توانایی را دارد که فاضلاب خروجی از انواع مجتمع های اداری، مسکونی و تجاری را تا 63 درصد تصفیه کند؛ همچنین از گرفتگی چاه جذبی جلوگیری می نماید. در حقیقت با استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن می توان امکان گرفتگی چاه فاضلاب و چاه جذبی را به صفر رساند.

انواع سپتیک تانک پلی اتیلن

– مخزن فاضلاب پلی اتیلنی که به روش روتاری تولید می شود و جنس آن از جنس دبه های پلاستیکی است یعنی پلی اتیلن گرید 3840.

– سپتیک پلی اتیلنی که به روش اکسترود تولید می شود و جنس آن از جنس لوله های فاضلابی و پلی اتیلنی تحت فشار می باشد.

– در برخی از پروژه ها همچون تصفیه پساب استخرهای شناو پروژه هایی که نیاز است مخزن فاضلاب پلی اتیلنی دمایی بیشتر از 80 درجه سانتی گراد را درون خود نگه دارد،

گروه صنعتی آب حیات کالا از مواد پلی پروپیلن (PP) استفاده می کند که این موضوع باعث انحصار گروه ما در تولید سپتیک تانک های پلی اتیلنی شده است.

دسته بندی کلی مخازن پلی اتیلنی:

– در یک دسته بندی سپتیک تانک پلی اتیلن به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می شود. به دستگاهی که به منظور تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی سر راه لوله خروجی فاضلاب نصب می شود، سپتیک تانک پلی اتیلن خانگی می گویند

و به سپتیک تانکی که به منظور تصفیه فاضلاب خروجی ازکارخانجات صنعتی، صنایع سیمان، صنایع لبنی، پالایشگاه ها و … مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه صنعتی گفته می شود.

سپتیک تانک های پلی اتیلن دوجداره اگر به شکل صحیحی طراحی شوند، قابلیت تحمل بار و وزن خاک را بدون سازه نگهبان و بار ترافیکی دارند و تا عمق 13.5 متر زیر زمین قابل دفن می باشند. بهتر است بدانید سپتیک های پلی اتیلن دولایه و سه لایه برای دفن شدن زیرخاک باید حتما توسط سازه نگهبان مورد محافظت قرار گیرند.

انواع بدنه مخزن سپتیک پلی اتیلن

بدنه اصلی سپتیک ازلوله دوجداره پلی اتیلن می باشد که هم قیمت پایین تری نسبت به لوله پلی اتیلن تک جداره دارد و هم دارای مقاومت بالایی است.دارای انواع مختلفی هستند اعم از کاروگیت، اسپیرال، کورتیوب و اسپیرال کاروگیت.

در نوع کورتیوب از مقادیر کمی مواد اولیه استفاده می شود و به همین دلیل دارای قیمت مناسب تر و ارزان تری می باشد ولی ریسک بیشتری در هنگام نصب دارد. و به صورت یکپارچه دوجداره نشده و بین مارپیچ های آن یک جداره می باشد، به این دلیل امکان سوراخ شدن آن بسیار بالا می باشد.

در نوع اسپیرال این موضوع تقریبا برطرف شده است و از مواد اولیه زیادی استفاده می شود و قیمت بیشتری دارد. لوله پلی اتیلنی دوجداره اسپیرال این قابلیت را دارد که تا عمق 13.3 متر زیر زمین برود و وزن خاک را تحمل کند. ولی آیا این مقدار هزینه واقعا نیاز خواهد بود یا خیر؟ این سوالی است که باید قبل از خرید سپتیک تانک پلی اتیلنی به آن جواب دهید.

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن

مهمترین مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن عبارت است از

 • حمل و نقل و نصب آن راحت است زیرا وزن کمی دارد.
 • دارای سیستم آماده به نصب است.
 • در حوادثی مانند زلزله صدمه و آسیب نمی بیند.
 • تصفیه دائم دارد.
 • جداره ها استحکام بسیار بالایی دارند و می توان آنها را بدون استفاده از سازه نگهبان مدفون کرد.
 • در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بسیار بالایی داشته، به صورتی که هیچ ماده اسیدی و قلیایی بر آن تاثیر نخواهد گذاشت.
 • می شود آن را در ابعاد دلخواه طراحی و تولید کرد، به طور مثال یک دستگاه سپتیک تانک پلی اتیلن را می توان با ابعاد قطر 3 و طول 7.2 یا قطر 2.5 و طول 10.2 یا قطر 2.4 و طول 11.1 متر تولید کرد.
 • از پوشش ضد UV در بدنه داخلی و بیرونی دستگاه استفاده شده است، برای زمان هایی که مخزن در معرض نور خورشید قرار می گیرد.
 • آب بندی کامل شده دارد.
 • دارای محیطی بسیار سالم و بهداشتی است.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

این دستگاه قرار است چندین متر زیر خاک قرار بگیرد و محل نگهداری فاضلابی باشد که سه روز بعد از ورود پساب اسیدی می گردد، به همین دلیل در هنگام خرید آن علاوه بر توجه به کیفیت و قیمت، باید در مورد شرکت تولید کننده و فروشنده تحقیق کرد تا دستگاه فاقد مجوز تولید، تازه تاسیس و غیر استاندارد نباشد.

کاربردهای سپتیک تانک پلی اتیلن

این سپتیک به دلیل مزایا و ویژگی های خاص خود کاربردهای فراوانی دارد. در زیر به کاربردها و مصارف سپتیک پلی اتیلنی اشاره کرده ایم.

 • منبع ذخیره فاضلاب
 • تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی
 • تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع های اداری
 • سر راه پساب خروجی از واحدهای تجاری
 • تصفیه مقدماتی فاضلاب های بزرگ
 • تصفیه فاضلاب کمپ های کارگری و مهندسی
 • مخزن ذخیره روغن ها و گریس ها (به دلیل چربی گیر بودن)

از مخزن سپتیک پلی اتیلن برای نگهداری چند روزه فاضلاب و پساب و تصفیه فاضلاب جامدات استفاده می کنند.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک آماده پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین انواع مدل های مخازن سپتیک آماده می باشد. این مدل حوضچه آرامش در ظرفیت های 3 تا 150 مترمکعب بصورت آماده قابل تولید می باشد. قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن یکی از مهم ترین فاکتور ها در انتخاب این دستگاه توسط کارفرمایان می باشد. با توجه به محدوده وسیع ظرفیت مخازن و همچنین جنس متفاوت بدنه سپتیک ها که نتیجه آن متمایز بودن قیمت بین تولیدکنندگان مختلف می باشد، داشتن دید مناسب نسبت به نحوه تعیین قیمت حائز اهمیت می باشد.

در حالت کلی در بین انواع سپتیک فاضلاب خانگی این قاعده در خصوص مقایسه قیمت حکمفرما می باشد. قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته < قیمت سپتیک تانک فایبرگلاس < قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی.

مزایای مخازن پلی اتیلن نسبت به سپتیک بتنی

مخزن سپتیک مزایای بسیاری نسبت به سپتیک تانک بتنی فاضلاب دارد. هزینه پایین و نصب بسیار آسانتر و کم هزینه تر از جمله مزایایی است که با مخازن سپتیک پلاستیکی حاصل شده که به جای استفاده از یک بالابر گران که به طور معمول برای بتن مورد نیاز است، مدل پلی اتیلنی توسط چند نفر بلند شده و به محل نصب منتقل می شود

مزایای بسیاری برای نصب سپتیک تانک پلی اتیلن وجود دارد. چه شما صاحب زمین باشید و چه نصب کننده ، پلی اتیلن انتخاب برتر برای نصب آسان ، طول عمر و عمر مفید بدون حادثه است.

همچنین ، مزایای مخزن با جنس پلی اتیلن همیشه به نسبت ، مقرون به صرفه تر خواهد بود. لذا توصیه می شود که در صورت نیاز به سپتیک تانک ، نوع پلی اتیلن آن را خریداری و نصب کنید.