با ما تماس بگیرید: 14-88325312-021

نوار تیپ آبیاری ، راه حلی برای مشکل کم آبی

منتشرشده توسط pahk در تاریخ

نوار تیپ آبیاری یکی از روش های آبیاری قطره ای و آبیاری زیرسطحی است که موجب رونق در کشاورزی و حفظ منابع آبی می شود. از نوار آبیاری در سطح خاک برای توزیع آرام  و  دقیق آب به ریشه گیاه استفاده می شود. آبیاری قطره ای مزایای زیادی را در بر دارد از جمله : رشد سریعتر و برداشت زودتر ،تولید محصولات با کیفیت تر و مهمتر از همه صرفه جویی در آب .

نوار تیپ آبیاری
نوار تیپ آبیاری

نوار تیپ آبیاری چه محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرد:

نوار تیپ یا نوار آبیاری عموما برای محصولات ردیفی مورد استفاده قرار می گیرد اما در پرورش گل های شاخه بریده و تزیینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نوار تیپ گزینه ای بسیار مناسبی برای پرورش محصولاتی همچون انواع سبزیجات، توت فرنگی، پیاز و حتی پنبه است.

نوار تیپ هم برای کشت محصولات در مقیاس تجاری مناسب است و هم برای پرورش گیاه در مقیاس خانگی. به دلیل بازه گسترده کاربرد ، آبیاری قطره ای مطلوب تولید کنندگان قرار گرفته است.

چرا سیستم های نوار تیپ روش آبیاری مطلوب است؟

روش های ابیاری منجر به هدر رفت شدید آب می شوند اما برخلاف این روش ها، نوار تیپ منجر به صرفه جویی در آب می شود . از نوار تیپ برای رساندن کود و مواد شیمیایی مناسب محصول به طور دقیق و منظم استفاده می شود.  از این رو که گیاهان نیاز به آب و کود مناسب برای رشد دارند به همین علت استفاده از نوار تیپ منجر به تولید محصولات با کیفیت تر می شود.

نوار تیپ علاوه بر مزایای ذکر شده می تواند مصرف انرژی را در سیستم ابیاری کاهش دهد که همین امر منجر به کاهش هزینه تولید می شود. البته لازم به ذکر است که هزینه اولیه ای نصب و راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای در ابتدا بالا است اما با مصرف کم انرژی این هزینه به سرعت جبران می شود.

مشخصات فنی نوار تیپ:

نوار تیپ از جنس پلی اتیلن ساخته می شود. این لوله ها در ابتدا به صورت نواری اند و زمانی که آب با فشار معمولا 10 psi یا کمتر وارد آن می شود نوار تیپ به شکل لوله ای در می آید. مسطح بود نوار تیپ در حمل و نقل موثر تر و نگهداری آسان تر موثر است.

انتخاب اندازه قطر نواز تیپ:

قطرویژگی
⅝”این قطر شامل دبی بالا است و به طور معمول در  کشت گل ها و فلفل استفاده می شود. عموما برای شرایطی استفاده می شود که فاصله بوته ها کم است.
⅞”عموما از نوار تیپ با این قطر برای فاصله گیاهی فشرده با دبی کم یا برای محصولات با فاصله زیاد و جریان طولانی مدت استفاده می شود.
⅛1”عموما از این مدل نوار تیپ برای دبی متوسط  و محصولاتی با دبی نرمال و فاصله استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.
⅜1”برای کاربرد های وسیع مورد استفاده قرار می گیرد
قطر در نوار تیپ

اتتخاب ضخامت دیواره در نوار تیپ:

ضخامتویژگی
5Mil این نوع نوار تیپ برای برای محصولات فصلی کوتاه با کشت متوسط مورد استفاده قرار می گیرد از جمله: نون فرنگی، خربزه و پیاز.
6Milعموما از این نوع نوار تیپ برای کشت به صورت دوتایی، در مواردی که بافت خاک متوسط است و یا باقی مانده محصول قبلی در خاک وجود دارد استفاده می شود.
8Milبرای خاک های سنگین و کشت دوتایی از این نوع نوار تیپ استفاده می شود.
10Milدر خاک های سنگین یا دارای کلوخ ، زمین هایی که با مشکل حشرات رو به رو هستند و سیستم آبیاری که برای چند فصل مورد نیاز است از این نوار تیپ استفاده می شود.
12Mil عموما در ختک های با شرایط مطلوب و کشت چند فصلی مثل پنبه و ذرت از این نوع نوار تیپ استفاده می شود
15Milدر خاک های بسیاز سنگین و زمین هایی که حشرات تهدید کننده اند مورد استفاده قرار می گیرد مثل نیشکر و مارچوبه.
ضخامت دیوراه در نوار نیپ

انتخاب دبی جریان

دبی (gph/dripper)ویژگی
فوق العاده کم ( 0.07)این نرخ جریان بسیار برای نفوذ در خاک های سنگین مناسب است. برای این نوع نرخ جریان نیاز به کشت با فاصله زیاد داریم.
کم (0.16 – 0.11 )برای خاک های سنگین مناسب اند. 
متوسط (0.27 – 0.18 )در بیشتر خاک ها استفاده می شود.
زیاد (0.320 and above)در طول کم نسبت به مدل های با دبی پایین تر مورد استفاده قرار می گیرد .
دبی جریلن در نوار تیپ
دبی در مقابل فشار

نکات مهم در نصب نوار تیپ:

در هنگام نصب نوار تیپ باید نکاتی را در نظر گرفت تا از دوباری کاری و هدر رفت هزینه جلوگیری کرد. ابتدا باید طول و عرض ردیف ها را ارزیابی کرد. در زمین های دارای شیب و زهکشی باید دانست که شیب و زهکشی در آبیاری تاثیر گذار است. هم چنین باید اطلاعات دقیق از نوع خاک ، نوع کود مورد استفاده، نیاز محصول و نوع آب داشته باشیم.  


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.